Tatárszentgyörgy Felvirágoztatása

Virágba borul a település!

Tatárszentgyörgy Község Önkormányzata elindította a „Tatárszentgyörgy Felvirágzása” című programot, melyet a Belügyminisztérium is támogatott. A programban 10 fő foglalkoztatása, valamint évelő virágok, gyümölcsfák és dísznövények ültetése, gondozása valósul meg. A programnak köszönhetően tovább fejlődik a településképe, az átutazók számára pedig vonzóbbá válik a település.

Ültessük újra Petőfi körtefáját!

Tatárszentgyörgy nem csak virágzik, hanem különböző magyar őshonos gyümölcsfa oltványokban is gazdagodik. A Magyar Kultúráért Alapítvány Petőfi Sándor költő bicentenáriuma alkalmából Petőfi körtefája című felhívást tett közzé, melyben a településünk is részt vett.

A felhívásban Petőfi Sándor természethez való viszonyának szeretne emléket állítani az Alapítvány, először is azzal, hogy a bicentenáriumhoz kapcsolódóan idén újra ültessük el Petőfi Sándor körtefáját szerte a Kárpát-medencében. A hagyomány szerint Petőfi Sándor utolsó estéjét 1849. július 30-án Székelykeresztúron, a Gyárfás-kúria kertjében, egy terebélyes körtefa alatt töltötte, s másnap e városkából indult fehéregyházi útjára. A Petőfi-kultusz helyi ápolói ezt a régi körtefát híven megőrizték: óvták-féltették, ifjították, a legenda szerint marhavérrel is öntözték, s midőn kivénhedt, újat ültettek helyébe. Az 1950-es években Kányádi Sándor verset írt róla – első strófája emléktáblán ma is olvasható.

Fa leszek, ha fának vagy virága.

Ha harmat vagy: én virág leszek.

Harmat leszek, ha te napsugár vagy...

Csak hogy lényink egyesüljenek.

(1845)

A felhívásban részt vevő közösségeket az Alapítvány megajándékozta Petőfi körtefájának oltványával, amelyet Kovács Gyula pomológus oltott be újra. Az Önkormányzatunk is kapott az oltványból, továbbá 39 db magyar őshonos gyümölcsfa oltványokban is részesült, köztük szerepel Zrínyi Miklós körtéje – Zelenka körte, Mátyás király almája – Bőralma, Tömörkény István almája – Dallos alma, Bolyai Farkas fája – Pónyik alma, Benedek Elek fája – Hamvas muskotály alma. Petőfi körtefa oltványát a település Petőfi Sándor költőről elnevezett utcájában ültetjük el emlékezve a költőre. A magyar őshonos gyümölcsfa oltványok a település főutcáján elhelyezkedő helyi védettség alatt álló két épület közös udvarában lesz elültetve.

Petőfi Sándor ahhoz a reformkori nemzedékhez tartozott, amely a magyar tájat a nemzet számára újrafölfedezte, „szerelmes földrajzot” írva a Kárpátmedence tájgéniuszaihoz. Alföld, magas bércek, szelíd dombok – a „zöld” haza, Kárpátoktól le az Al-Dunáig. Petőfi tájmetaforái élők, elevenek, az idő semmit nem fogott rajtuk. Éljük mindezt át újra – együtt!

Tovább folytatódik Tatárszentgyörgy fásítási programja!

Idén is meghirdetésre került az Agrárminisztérium által indított Település Fásítási Program. A Településfásítási Program eddigi két ütemében összesen 36 000 sorfát ültettek el több mint 1 350 településen, amelyhez a Vidékfejlesztési Program Irányító Hatósága 1,5 milliárd forint támogatást biztosított. A Településfásítási Program így a rendszerváltozás óta a legnagyobb belterületi fásítási kezdeményezés. A Program keretében Tatárszentgyörgy is sikeresen igényelt 30 db fát.

A Település Fásítási Program tavaszi faültetései a napokban zárultak. A rendelkezésre álló 10 000 db sorfából 2 000 darabot április 20-ig ültettek el 95 településen, 8 000 darabot pedig az őszi ültetési időszakban fognak kiszállítani a több mint 344 nyertes településeknek. Tatárszentgyörgy is ősszel fog szépülni 10 db ezüst hárs, 10 db kislevelű hárs és 10 db hegyi juharfa ültetésével. Szintén a Program keretében két évvel ezelőtt pedig 30 db amerikai hársfa ültetését valósíthatta meg a település.

Oldalunkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért.