Tisztelt Lakosság!


Községünk lakókörnyezetének színvonala életünk minőségének egyik legfontosabb - még ha olykor figyelmen kívül is hagyott - feltétele. Épített és természeti környezetünk, továbbá otthonunk, az utca szépsége és korszerűsége nagymértékben hozzájárul emberi életünkhöz. Az esztétikai minőség, a korszerűség és funkció fontosságát szem előtt tartó szemlélet azonban mind lakóházaink építése, mind településünk fejlesztése során el kell sajátítanunk. Felelősek vagyunk azért, hogy régi és új épületeink hozzájáruljanak településünk képének jobbá tételéhez, harmonikusan illeszkedjenek környezetünk hagyományos épített és természetes kincsei alkotta tájba. Ennek gyakorlati megvalósulását segítő eszköze a Településképi Arculati Kézikönyv. A kézikönyv nem kizárólag szakembereknek készült. Elsősorban települési döntéshozók és a lakosság tájékoztatását segítő, szemléletformáló kiadvány, amely röviden, lényegre törően, és mindenki számára érthető módon mutatja be községünk környezetalakítással kapcsolatos elvárásait. A kézikönyv meghatározza Tatárszentgyörgy településképi jellemzőit, a településképi szempontból egymástól jól elkülönülő településrészeket arculati jellemzőkkel és értékeikkel, a településkép minőségi formálására vonatkozó javaslatokat, valamint a településképhez illeszkedő építészeti elemeket, beépítési vázlatokat, egyúttal irányt mutat az építtetőknek. A készítésben együttműködő partnerek: polgármester, választott képviselők, helyi polgárok, civil szervezetek, lokálpatrióták, építész, településtervezők, bevont szakemberek, polgármesteri hivatal munkatársai, Építészeti és Építésügyi Helyettes államtitkárság, illetve a Lechner Tudásközpont. A lakosság bevonásának módját, és a társadalmasítás résztvevőit az országos jogszabályok alapján kidolgozott helyi partnerségi szabályok tartalmazzák, melyre önkormányzati rendeletet alkottunk. A kézikönyv meghirdetése a közterületeken elhelyezett hirdetőfelületeken, a helyi lapban, az önkormányzati honlapon, illetve kettő lakossági fórumon történt meg.


A kézikönyv a település teljes közigazgatási területére készült, amelynek tartalmai elemei a következők:

  • Bevezetés, köszöntő
  • Tatárszentgyörgy bemutatása, általános településkép, településkarakter.
  • Örökségünk, a településképi szempontból meghatározó építészeti, műemléki, táji és természeti értékek, településképi jellemzők.
  • Településkép szempontból meghatározó, eltérő karakterű területek lehatárolása, a településkép, arculati jellemzők és településkarakter bemutatásával.
  • A településkép minőségi formálására vonatkozó ajánlások: építészeti útmutató, közterületek településképi útmutatója - utcák, terek, közparkok, közkertek.
  • Jó példák bemutatása: épületek, építészeti részletek (ajtók, ablakok, tornácok, anyaghasználat, színek, homlokzatképzés), kerítések, kertek, zöldfelületek kialakítása.
  • Jó példák bemutatása: sajátos építményfajták, reklámhordozók, egyéb műszaki berendezések.

Az elkészült kézikönyv egyeztetése, - a Pest Megyei Kormányhivatal Állami Főépítésszel, a Kulturális örökség védelméért felelős miniszterrel, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóságával, és a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság Hivatalával - partnerségi véleményezés széleskörű nyilvánosság biztosításával, a partnerségi szabályok szerint történt. A vélemények, javaslatok, módosítások a Településképi Arculati Kézikönyvben, valamint a településkép védelméről szóló rendeletben átdolgozásra kerültek, melyet Tatárszentgyörgy Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a 2018. január 30-i ülésén elfogadott.


A Település Arculati Kézikönyv megtekinthető a www.tatarszentgyorgy.hu honlapon a Település fejlesztés menüpont alatt.

 

Tatárszentgyörgy, 2018. március 08.

 

Szehofner József
polgármester

Oldalunkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért.